Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası, temelde diğer sigorta hizmetleri ile aynı prensipte verilen bir hizmettir. Yani risk grubunuza ve poliçe kapsamınıza göre ödediğiniz primler, beklenmedik durumlarda çıkabilecek masraflara karşı size koruma sağlar. Ancak söz konusu sağlık olunca, bireylerin bu hizmete bakış açıları da değişmektedir. Çünkü özel sağlık sigortası yaptırmak, dilediğiniz doktor veya hastaneyi “acaba param yeter mi?” düşüncesi olmadan seçebilmenizi sağlayacaktır. İnsanın değerini ancak kaybedince anladığı ve geri getirmek için varını yoğunu harcadığı sağlık, sigortalatılması en gerekli kıymetlerden biridir.

Ülkemizdeki farklı sigorta şirketleri çok çeşitli poliçe paketleri sunmaktadır. Dolayısıyla burada tek tek tüm poliçeleri işlememiz hem anlaşılması güç hem de güncelliğini korumayacak bir tablo oluşturabilir. Biz bunun yerine size kısaca sağlık sigortalarının “ince noktalarını” anlatalım.

Bireysel-Kurumsal: Özel sağlık sigortalarının bireysel ve kurumsal olmak üzere iki temel çeşidi bulunur. Bireysel sağlık sigortası, devlet tarafından da desteklenir. Bu sayede kendiniz ile eş ve çocuklarınızın özel sağlık sigortası primlerini vergiden düşebilirsiniz. (Yıllık gelirinizin %5’lik dilimini aşmamak kaydıyla) Bireysel sağlık sigortalarının yalnızca ambulans hizmetlerini karşılayandan, yakınlarınızın yeni doğan bebeklerine armağan edebileceğiniz “Hoş Geldin Bebek” sigortasına kadar yüzlerce farklı tipi sunulmaktadır. Kurumsal Özel Sağlık Sigortası ise size sunacağı imkânlar bakımından aynı olsa da, size ancak çalıştığınız şirket tarafından sağlanabilecek bir imkândır. Çalışan memnuniyetini arttırmak isteyen şirketler, özellikle de üst düzey çalışanlar için bu imkânı sunarlar. Çalışanın kendisine ek olarak eşini ve çocuklarını, hatta bazı durumlarda “partnerini” dahi kapsayabilen bu sigorta tipi için şirketiniz sigortacı kurum ile sözleşme yapacak ve sizin tek başınıza ödeyeceği prime göre çok daha düşük bir miktar ödeyerek size bu imkânı sunabilecektir.

Hasarsızlık-Yenileme Garantisi: Özel sağlık sigortası hizmetlerinde her ne kadar bireyler için “önce sağlık” düsturu geçerli olsa da, sigorta şirketleri açısından durum bir riskin maliyetlendirilmesidir. Dolayısıyla da, tıpkı araç veya konut sigortalarında olduğu gibi, özel sağlık sigortalarında da hasarsızlık indirimi mümkündür. Yani, sigortanızın başladığı yıl hiçbir sağlık sorunu yaşamamanız size ertesi yıl belli bir indirim oranı sağlayacaktır. Aradan geçen yıllarda bunun devam etmesi ise zamanla ciddi indirimler olarak size geri dönebilir. Yenileme garantisi ise, ilk etapta bir yıllık olarak gerçekleştirilen sözleşmenin ömür boyu yenilenebilmesi için verilen garanti anlamına gelmektedir. Geçmiş yıllarda bu konuda yaşanan fahiş poliçe fiyatları gibi problemler nedeniyle günümüzde sigorta firmaları ancak dört yıllık bir süre sonunda bu garantiyi vermektedir. Ancak yeni doğan bebeklere yaptırılan sigortalarda bu durumun dışına çıkılabilmektedir.

Risk Profili ve Primler: Tüm diğer sigorta tiplerinde olduğu gibi özel sağlık sigortalarında da risk grubunuz belirlenir ve buna göre bir prim ödemesi çıkartılır. Yani yaşınızdan kilonuza, sigara içişinizden cinsiyetinize, ailenizdeki sağlık problemlerinden aşılarınıza her şey risk profilinizi etkileyecektir. Bu da özel sağlık sigortalarında çok farklı paketler olmasının temel sebebidir. Doğumla ilgili tüm masrafları en iyi hastanede bile kapsayan bir poliçe ile yalnızca acil kullanımını kapsayan bir poliçe için çok farklı prim ücretleri vermeniz gerekecektir.

Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar? Aslında bu soruyu bizim açıklamamız pek mümkün değildir. Burada sorulması gereken, sizin beklenmedik sağlık harcamalarına ne kadar hazır olduğunuzdur. Sözgelimi üç yıl boyunca hastane masraflarına hiç para harcamadığınız halde yaşayacağınız bir kaza sonucu uzun bir süre boyunca hastanede yatmanız gerekirse nasıl hissedersiniz? Muhtemelen, “her şeyin başı sağlık” diyerek hiçbir masraftan kaçınmamayı tercih edersiniz. Ancak hayatın gerçekleri her zaman buna imkân vermeyebilir. Bunun yerine üç yıllık “iyi gün” döneminde ödeyeceğiniz primler, adeta bir can simidi olabilir.

Sizlerle hem devletin minimum olarak her vatandaşına sağladığı Genel Sağlık Sigortası’nın hem de sigorta şirketlerinin sağladığı özel sağlık sigortalarının temel bilgilerini paylaşmaya çalıştık. Herkes için sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz. Ancak hastalıklar ve yaralanmalar hiç istemesek de başımıza gelebiliyor. Bu noktada sizlere en azından GSS gibi temel bir sağlık sigortanızın olmasını, ve ekonomik durumunuzun müsaade ettiği ölçüde de özel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmanızı öneriyoruz.