Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşması olan özel hastanelerde fark ücreti ödemeden tedavi olabileceğiniz bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) yaptırabilmeniz için ön koşul SGK aktifliğinizin olmasıdır. Eğer SGK’ nız aktif değilse, genel sağlık sigortanızın primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilirsiniz. 0-80 yaş aralığında olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajlarından yararlanabilir. Yatarak tedavi teminatı, Ayakta tedavi teminatı, Doğum teminatı, Standart veya Genişletilmiş Check-up gibi kapsamlı sağlık hizmeti sunan tamamlayıcı sağlık sigortası, Türkiye’deki birçok özel hastane ile anlaşmalıdır. Aileniz ile birlikte tek poliçe altında sigortalanabilir, %15 ile %20 arası değişen aile indirimi avantajından yararlanabilirsiniz. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortanız için ödeyeceğiniz toplam prim üzerinden %15 vergi iadesi de alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında yıllık olarak muayene limiti poliçenize göre değişebilir. Sigorta şirketleri tarafından sizlere genellikle 8-10 sefer muayene hakkı tanınır. Günlük olarak ise farklı branşlarda muayene söz konusu olduğunda limit bulunmamaktadır.

Poliçe öncesine dayalı daha önce yaşamış olduğunuz ve kronik hastalıklarınız Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teminatı dışındadır. TSS, geçmişten gelen hastalıklarınız ile ilgili doktor muayenesi, tanı, tetkik vb. işlemleri kapsamamaktadır.
Doğum giderleri,
Diş tedavisi giderleri,
Gözlük camı, çerçevesi ve lens giderleri,
Kısırlık tedavisi süreci,
Zayıflama amacıyla gerçekleştirilen mide ameliyatları,
Tüm estetik operasyonlar,
Sünnet,
Doğuştan kaynaklanan hastalıklar,
SGK aracılığıyla karşılanmayan masraflar,
Anlaşmalı kurumlar haricindeki yerlere yaptırılan işlemler

fakat bazı işlemler artık poliçelere bazı şirketlerce dahil edilebiliyor. (Doğum, Diş gibi)

Bu ve benzeri durumlara ek olarak sigorta kapsamında olsa dahi poliçe başlangıç tarihinden itibaren 3 ay boyunca kapsam dışı kalan durumlar yaşanabilir. Tüm kalp ve kanser hastalıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları, prostat ile ilgili problemler, fıtık kaynaklı rahatsızlıklar, diz operasyonları, yırtık ve çıkıklar, safra kesesi ve tiroit hastalıkları, meme, yumurtalık ve rahim hastalıkları, organ yetmezliği gibi bazı hastalıklara dair tıbbi harcamalar, özel sağlık sigortası kapsamında olsa bile ilk 3 ay karşılanmamaktadır. Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı her şeyden önemli olduğu için ihmale ve gecikmeye yer bırakmadan bir an önce sağlık sigortanızı yaptırmalısınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kimlere yapılır?

SGK’ya bağlı işçi, bağ-kurlu, memur gibi devletin sosyal güvenlik hizmeti altında olan bütün çalışanlar tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirler. Eğer SGK kapsamında bir sigorta çatısı altında değilseniz tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma hakkınız bulunmaz. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası bireyseldir

Tamamlayıcı sağlık sigortası kaç muayene?

Doktor muayenesi, röntgen, laboratuvar tetkikleri ve ileri tanı yöntemlerine ait giderler ayakta tedavi kapsamında karşılanır. sağlık sigortası üretimi olan şirketlerde ürününde 8 / 10 adet muayene limiti vardır. Aynı doktora bağlı yapılan tüm işlemler 1 muayene hakkınız içinde değerlendirilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Yatarak tedavi teminatı limitsizdir ancak ayakta tedavi teminatının limiti sigorta şirketine göre değişmektedir. Ayakta tedavi teminatı; 8 veya 10 adet doktor muayenesinden oluşur. Yıl içinde ihtiyaç duyacağınız doktor muayene adeti, sigorta şirketi tercihi yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir kriterdir.

Aşağıdaki maddeler, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun tamamlayıcı sağlık sigortası almanız için önemli noktalardır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası seçerken dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Ailenizde kimlerin sigortalanacağı ve sigortalanacak kişi sayısı
 • Yaş sınırı
 • Sağlık planı tipi (Sadece yatarak tedavi teminatlı veya ayakta tedavi teminatı+yatarak tedavi teminatı)
 • Teminat kapsamı
 • Teminat limitleri
 • Ek teminatlar
 • Muafiyet ve bekleme süreleri
 • Teminat dışı kalan haller
 • Anlaşmalı hastane ağı
 • Ömür boyu yenileme garantisinin verilme süresi
 • Hasarsızlık indirimi
 • Özel şartlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almadan önce özel şartlara göz atarak, aklınıza takılan durumları mutlaka sigorta danışmanınıza sorun.

Son olarak; tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum yapmayı planlıyorsanız poliçenize doğum teminatını eklemeniz gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı veren 10 sigorta şirketi vardır. 10 sigorta şirketini değerlendirirken doğum teminatı için belirlenmiş bekleme sürelerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle tamamlayıcı sağlık sigortası satın alacağınız aracı kurumu belirlemeniz gerekir. Aracı kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

 • Sigorta aracı kurumunun birçok sigorta şirketi ile anlaşmalı olması, sizin ürün tercihi yaparken karşılaştırma yapmanıza imkan tanır.
 • Sigorta danışmanlarının alanında uzman olması önemli bir kriterdir. Sizin ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve beklentilerinize göre sigorta şirketi önerisinde bulunmalıdır.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası aldıktan sonra size hizmet verebilcek bir aracı kurum ile çalışmanız, ileride karşılaşabileceğiniz sorunlara çözüm bulabilmek adına önemli bir noktadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken, teknik olarak dikkat etmeniz gereken noktalarda vardır. Eğer alanında uzman bir sigorta danışmanı ile çalışırsanız teknik konuları anlamanız daha kolay olcaktır.

 1. SGK veya GSS Aktifliği
 2. Yaş Aralığı
 3. Doktor Muayene Sayısı
 4. Ömür Boyu Yenileme Garantisi
 5. Ek teminatlar
 6. Fiyat (Yıllık Prim)
 7. Anlaşmalı Hastane Ağı

Eğer ilk defa tamamlayıcı sağlık sigortası alıyorsanız, sigorta danışmanlarımız ile iletişime geçebilir, aklınıza takılan tüm soruları sorabilir hatta birlikte sigorta şirketi bazında hangi poliçenin size daha uygun olduğu konusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi alabilmek için hangi bilgileri paylaşmam gereklidir?

16 sigorta şirketinin 32 tamamlayıcı sağlık sigortası ürününde istenilen bilgiler (TC Kimlik Numarası, cinsiyet, yaşadığınız il, sizin ve sizinle birlikte sigortalanacak aile bireylerinizin Doğum Tarihleri) cevap vermeniz ve iletişim bilgilerinizi paylaşmanız yeterlidir. Sigorta danışmanlarımızla iletişime geçerek son fiyatları öğrenebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası ile Tamamlayıcı sigorta arasındaki fark nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında sadece 15 TL katılım ücreti ödenirken Özel Sağlık Sigortasında sağlık hizmetin, teminatların dahilinde belirlenen oranda (örneğin %80) karşılanır ve kalan ücreti ödemen gerekir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası prim ödemeleri Özel Sağlık Sigortasına göre daha düşüktür.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz.